Festival 2020

Partneři festivalu

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnery festivalu jsou Polský institut, Vojenský historický Ústav, Národní filmový archiv a Památník ticha v Bubnech, Evropská platforma paměti a svědomí (PEMC), Česká televize, Rádio 1 a Metronome.

Festival probíhá za finanční podpory hl. města Praha.

Festival Nezlomní a obětovaní 2021 byl podpořen z prostředků Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Záštitu nad festivalem převzal předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil.

 

20211110-14_festival_dokumentarnich_filmu_nezlomni_a_obetovani_pametni_list

„Vznik Muzea pamětí 20. století v Praze jsme přivítali s velkou radostí jakožto potencionálního partnera pro polské instituce. Držíme palce, aby se také zařadilo mezi pět hlavních pražských atrakcí, hned po Pražském hradu. Samozřejmě účast na festivalu je pochopitelná s ohledem na to, že ve střední Evropě nás spojuje určitá sdílená zkušenost. Životní zkušenost kontaktu se dvěma totalitními režimy, nejdříve tím německým nacismem, a potom sovětským komunismem. Tato zkušenost, nebo srovnání této zkušenosti, nás může různým způsobem inspirovat.“

— Maciej Ruczaj,  ředitel Polského institutu v Praze

„Vedení Prahy se před dvěma lety rozhodlo, že chceme jako Praha splatit dluh, který má, podle nás, celá Česká republika. Když se rozhlédneme v okolních zemích, zejména v těch, které zažily totalitu a hrůzy válek, tak všude existují muzea, která připomínají totalitní režimy a tyto hrůzy a události. Muzeum bylo založeno v září loňského roku a bylo zapsáno do rejstříku 17. listopadu 2019, tedy symbolicky k 30. výročí listopadových událostí roku 89. Jsem přesvědčena, že film a umění může působivě přiblížit hrůzy totalitních režimů a jejich zničující vliv na osudy lidí.“

— předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století a radní hlavního města Prahy Hana Kordová Marvanová