Festival dokumentárních filmů o XX. století

II. ročník

Od 10/11 do 14/11 2021

Dům pážat, Kanovnická 3, Praha 1 – Hradčany

Bio Oko, Františka Křížka 460/15, Praha 7 – Holešovice

Vstupenky i festivalové pasy budou k dostání v pokladně Bio Oko. K festivalovému pasu tištěný katalog zdarma.

POZOR, ZMĚNA: Z technických důvodů se začátek závěrečného ceremoniálu v sobotu 13. 11. posouvá na 19:30

Festival dokumentárních filmů o XX. století Nezlomní a obětovaní vznikl v roce 2020 jako projekt Muzea paměti XX. století. Snahou organizátorů je vytvořit mezinárodní přehlídku dokumentárních filmů věnovanou dramatickým událostem a historickým osobnostem minulého století. Inspirována je polským festivalem dokumentárních filmů Niepokorni Niezłomni Wyklęci v Gdyni.

Druhý ročník filmového festivalu proběhne od 10. do 14. listopadu 2021, letos vzhledem k výročí sto let od vzniku KSČ jsou na programu především filmy reflektující období komunismu. Program prvního a závěrečného dne se odehraje v Domě pážat, který se v současnosti upravuje na sídlo Muzeum paměti XX. století. Pro návštěvníky je připravena prohlídka budovy, výstava, koncert a promítání filmů. Od 11. do 13. listopadu 2021 se budou dokumentární snímky promítat stejně jako v minulém roce v BIO OKO. Nedílnou součástí festivalu jsou i doprovodné debaty s historiky a režiséry.  Hlavním hostem letošního ročníku je polský režisér Arkadiusz Gołębiewsky. Program je zveřejněn zde i na sociálních sítích Muzea paměti XX. století.

Loňský, první ročník festivalu se uskutečnil od 10. do 12. listopadu 2020 a představil snímky českých, slovenských a polských tvůrců: Olgy Sommerové, Martina Vadase, Heleny Třeštíkové, Pavla Štingla, Kristiny Vlachové, Arkadiusze Gołębiewského a řady dalších. Partnerem prvního ročníku byl Polský institut v Praze, který zprostředkoval také několik polských snímků.

Všechny filmy, úvody a diskuse byly přenášeny on-line z BIO OKO. Záznamy úvodního a závěrečného ceremoniálu, všech úvodů a besed k jednotlivým filmům jsou také zdarma dostupné na tomto webovém portálu(sekce první ročník festivalu, stránka Program). Jsou zde také dostupné filmy, buď odkazem na YouTube či na webový portál České televize. I když jste nestihli sledovat první ročník festivalu on-line, je možné se tímto způsobem zúčastnit dodatečně. Můžete si také poslechnout podcasty, které jsme připravili k festivalu. Petr Blažek, Jan Kalous, Maciej Ruczaj přibližují vznik festivalu a vybrané filmy.