sobota 13/11, 10:00, Bio Oko
autor pořadu: Pavel Štingl
ČR, 2021
Komponovaný cyklus Památníku ticha o dvougeneračním dialogu pro odkaz šoa
V letošním roce připomínáme osmdesát let od počátku prvních židovských deportací z protektorátu Čechy a Morava. V listopadu roku 1941 bylo také založeno ghetto Terezín.
Trvalo desítky let, než se sami účastníci válečných transportů dokázali vyrovnat se svými osudy natolik, aby o nich mohli v plném rozsahu mluvit. Dnes stojíme před otázkou, jak jejich vzpomínky uchovat v aktivním veřejném dialogu. Problém antisemitismu totiž ani zdaleka neskončil s druhou světovou válkou, protižidovskou notu používala také komunistická propaganda a i v současnosti se bohužel ve světě, pod maskou odporu k politice státu Izrael, zvedá nová vlna antisemitismu i násilí. Autor snímků „O zlém snu“ a „Ghetto jménem Baluty“ Pavel Štingl v komponovaném cyklu s ukázkami ze svých dokumentů otevře diskusi na téma, jak využívat historické filmy k aktivní diskusi proti závažným sociálním jevům současnosti.
Ghetto jménem Baluty, režie: Pavel Štingl, 88 minut, 2008
Lodž – kdysi poslední místo k životu pro tisíce pražských židů, dnes prostor jen pro vyděděnce a zoufalce. Ve stejných bytech, domech, na těch ulicích, kde bojovali před mnoha lety Židé o přežití každého okamžiku, dnes žijí noví obyvatelé. Baluty byly před druhou světovou válkou obávanou zlodějskou čtvrtí. Hned po okupaci Polska zde nacisté zřídili židovské ghetto, kde čekalo na smrt na 200 000 Židů, od podzimu roku 1941 také Židé z pěti českých transportů. Způsob života obyvatel současné dělnické a chudinské čtvrti průmyslového města Lodže je poznamenaný sociální bídou, alkoholem a nezaměstnaností. Baluty kdysi a dnes mají hodně společného.
O zlém snu, režie Pavel Štingl, 49 minut, 2000
Dokument vypráví válečný příběh židovského děvčátka, které bylo s rodiči deportováno do Terezína, Osvětimi a dalších koncentračních táborů a jako jediné z rodiny přežilo. Námět vychází z knihy Evy Erbenové „Mámo povídej…“. Snímek vznikal s ideou přiblížit na příběhu dítěte nejtragičtější kapitolu novodobých dějin a význam termínu šoa i pro nejmladší ročníky. V současné době je nejstahovanějším výukovým filmem Jednoho světa na školách.