pátek 12/11, 17:30, Bio Oko
režie: Olga Sommerová, I. díl, 56 min.
ČR, 2010
V roce 1975 se Helsinkách se konala konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Závěrečný akt, včetně oddílu věnovanému dodržování lidských a občanských práv, podepsali také nejvyšší představitelé Československa. A právě nedodržování těchto práv na příkladu procesu se skupinou Plastic People Of The Universe bylo rozbuškou občanské iniciativy, která kritizovala politickou a státní moc v ČSSR. Šestého ledna 1977 vychází prohlášení Charty 77 podepsané 241 signatáři v čele s prvními mluvčími Václavem Havlem, Jiřím Hájkem a Janem Patočkou.
Po více než dvacet let byla Charta 77 svědomím demoralizované společnosti a také společenstvím různorodých lidí, kteří cítili jako podstatné veřejně říci své NE pokrytecké dvojí morálce, cenzuře a politickému pronásledování i za cenu, že se toto pronásledování nevyhne ani jim. V čele Charty se postupně střídali mluvčí, tedy lidé, kteří zaštítili aktivity CH 77 svým jménem a zároveň na sebe soustřeďovali největší tlak ze strany režimu. Jací byli?
V prvním díle původně třídílné televizní rekapitulace Jana Šterna a Olgy Sommerové nechávají nahlédnout do svých životů názorů Václav Havel, Jaroslav Šabata, Ladislav Hejdánek, Marta Kubišová, Jiří Dienstbier, Marie Hromádková, Miloš Rejchrt, Václav Malý, Radim Palouš, Petruška Šustrová, Anna Šabatová, Jan Štern a Dana Němcová „Měla jsem dvojí radost,“ říká režisérka Olga Sommerová. „Za prvé, že se setkám s těmi statečnými lidmi, a za druhé, že mám čest zaznamenat jejich svědectví o husákovském režimu a lidské potřebě nemlčet ke lži a manipulaci.“
Úvod: Jan Štern, debata: Jan Štern a Olga Sommerová